Umrzeć można tylko raz. Historia na faktach, o miłości i nadziei

Kategorie Ciekawa książka,O chłopcu który poszedł za tatą do Auschwitz

Więź ojca z synem

O chłopcu który poszedł za tatą do Auschwitz (https://www.taniaksiazka.pl/o-chlopcu-ktory-poszedl-za-tata-do-auschwitz-jeremy-dronfield-p-1328047.html) to rozdzierająca, autentyczna historia, spisana na podstawie pamiętnika jednego z bohaterów przez Jeremy’ego Dronfielda. 1% ze sprzedarzy każdego egzemplarza zostanie przeznaczone na specjalną fundację, która opiekuje się dziećmi z krajów dotkniętych przez wojnę. Historia dotyczy Gustawa Kleinmanna, Żyda polskiego pochodzenia, który przed wojną mieszkał w Wiedniu. Prowadził zakład tapicerski, żył z żoną i czwórką dzieci. Wszyscy prowadzą skromne życie, ale bardzo uczciwe. Gustaw boi się wybuchu kolejnej wojny, sam jest weteranem i nie chce ponownie opuszczać rodziny. II wojna światowa okaże się dla niego jeszcze większym piekłem niż poprzednia.

W wyniku nazistowskich działań i łapanek żona Gustawa, Tina, stara się załatwić dzieciom możliwość wyjazdu do Ameryki, by tam, nawet rozdzielone u obcych rodzin, miały szansę na przeżycie. Zarówno bohater jak i jego najstarszy syn Fritzl trafiają do obozu pracy w Buchenwaldzie, gdzie dostają przydział pracy w kamieniołomach. Nieustępujący mróz, głodowe przydziały oraz praca ponad wszelkie siły osłabiają Gustawa na tyle, że jego nazwisko znajdzie się na liście osób do wywozu do Auschwitz, z powodu niezdatności do pracy. Nastoletni syn doskonale zdaje sobie sprawę co oznacza ten zapis – wyrok. Postanawia zgłosić się dobrowolnie, by móc towarzyszyć ojcu w tej podróży. Zapakowani nocą do bydlęcych wagonów odbywają drogę wraz z innymi skazańcami. Wiedzą, co czeka ich w momencie, gdy pociąg stanie.

Umrzeć można tylko raz


Gustaw i Fritzl nie boją się tego, co czeka ich w Oświęcimiu, wręcz przeciwnie, napawają się nadzieją, że ich zły los wreszcie się zakończy. To zupełnie inna obozowa historia, stonowana, opisująca nazistowskie techniki sadystyczne w sposób nie urągający godności więźniów. Przez całą historię przebija się ogromne oddanie i miłość między ojcem i synem, którzy nie mieli już siły walczyć. W obozie najważniejsza była wytrzymałość, a cierpienie w Oświęcimiu, o którym słyszeli, tylko chwilowe. Później nadchodziła ulga. W międzyczasie jest jeszcze miejsce na nadzieję oraz przeświadczenie, że dusza człowieka dobrego nigdy nie umiera.

Rodzina Kleinmannów znajdzie się w pewnym momencie w aż czterech krajach, na dwóch kontynentach, w USA, Anglii, Polsce i Niemczech. Każde z nich dzielnie walczy o przetrwanie, mając nadzieję, że uda się wszystkim. Niektórzy przetrwają wyłącznie w pamięci bliskich, ale odejdą z godnością. Przecież koniec końców nic nie zawinili, nic złego nie zrobili. Publikacja w bardzo klarowny sposób tłumaczy mechanizmy holocaustu i pozwala spojrzeć na zagadnienie z perspektywy osadzonego. Cenna lektura.

People obraz autorstwa freepik - www.freepik.com